KIM MUSISZ SIĘ STAĆ aby pozwolić sobie na PRACĘ Z PASJĄ  na etacie?
Kto to jest Talent?

Ten artykuł jest dla tych, którzy decydują się na pracę na etacie… Ale absolutnie nie chcą rezygnować z tego, aby praca była dla nich źródłem niesamowitej radości, pasji. Jeśli chcesz się tego nauczyć przeczytaj ten artykuł do końca.


O tym co to jest pasja w pracy napisałam w innym artykule, do którego Cię serdecznie odwołuję (bo tam odczarowuję temat pasji).

Tutaj jest o czymś innym. O tym KIM MUSISZ SIĘ STAĆ aby pozwolić sobie na PRACĘ Z PASJĄ  na etacie

Tak, tak. Dobrze rozumiesz. Musisz się kimś stać, aby móc pozwolić sobie na pracę z pasją, pracę na Twoich warunkach. Nazywam to trochę takim zjawiskiem, gdzie prowadzisz swoją firmę będąc na etacie i jeszcze Ci za to płacą 😉 To jest możliwe. Co więcej – to jest super! Pomyśl:

– masz wszystko zagwarantowane,
– masz poczucie bezpieczeństwa,
– jak idziesz na chorobowe masz płacone,
– jak jedziesz na wakacje masz płacone,
– chcesz wziąć kredyt w banku na mieszkanie – żaden problem…

Czyż nie z powyższych powodów tak wielu z nas decyduje się na etat?

Tylko dodaj do tego jeszcze zalety pracy dla siebie. Czyli masz:

– wolność decydowania co chcesz robić w pracy, czym się zajmować,
– pracujesz nad tym, co Ciebie interesuje najbardziej,
– pracujesz z pasją, bo robisz to co robisz,
– masz elastyczność w tym kiedy i jak pracujesz,
– budujesz swoją markę, dzięki której możesz czuć się bezpiecznie nie tylko w tej firmie, ale w ogóle na rynku pracy.

Czyli łączysz przyjemność etatu z zaletami pracy dla siebie – jesteś Talentem na etacie.

I to jest możliwe do osiągnięcia. Tylko właśnie musisz się kim stać – musisz się stać Talentem. Nie tylko do siebie. Musisz się stać Talentem dla firmy, dla środowiska zawodowego. Musisz tym świadomie zarządzić, bo samo się nie zrobi…

Może to banalne, ale niesamowite jest to, jak wiele osób widzę, które oddały całkowicie swoje życie zawodowe w ręce firmy. A potem po kilku, kilkunastu latach takiego podejścia przemawia przez nich albo frustracja („jaka to firma niedobra”, „firma tylko wyzyskuje”, „w Polsce nie da rady pracować za godne pieniądze” itp) albo żal, stawianie się w pozycji ofiary („mogłabym tyle zaoferować z siebie, ale nikt mnie docenia”, „dobrą pracę dostaję się tylko dzięki znajomościom” itp).

Co to znaczy stać się Talentem?

Talent to ktoś, kto może więcej. Ktoś, kto ma wpływ na to gdzie pracuje, co robi, jakie zadania mu przydzielają, w którą stronę się rozwija. Talent to ktoś kto więcej zarabia w firmie, o utrzymanie go w firmie walczy firma. A jeżeli nawet Talent odejście gdzieś indziej to nie ma kompletnie problemu ze znalezieniem pracy gdziekolwiek.

Podam Wam przykład.

Jarek pracował w firmie IT, na stanowisku Team Leadera, czyli miał mały zespół ludzi pod sobą. Jarek bardzo lubił swoją pracę, ale miał poczucie, że zarabia zbyt mało. Jarek wolałby zostać w obecnej firmie, ale niestety nie miał wpływu na swoje zarobki. Bezpośredni szef nawet nie myślał  o podwyżce bo „nie ma podwyżek w tym roku dla pracowników – mamy freeze” jak to ładnie za każdym razem tłumaczył Jarkowi. Jarek w końcu powiedział dość. Znalazł ciekawą ofertę i złożył wypowiedzenie. O tym dowiedziała się Dyrektor HR, czyli osoba od spraw personalnych oraz Główny szef. I jak się ta sprawa zakończyła? Jarek dostał podwyżkę przebijającą nową ofertę pracy. Dlaczego? Bo w oczach firmy był Talentem, na którego odejście firma nie mogła sobie pozwolić. Nie mogła i nie chciała.

To tylko jeden z przykładów jak mocno bycie Talentem ma wpływ na nasze życie.

Poza tym finansowym przykładem, Talent może właśnie decydować o tym w jakie projekty chce być angażowany, w jakim zespole chce pracować, na jakie szkolenia pojechać i o wielu innych rzeczach.

Jak się stać Talentem?

Drogę do stawania się Talentem podzieliłabym na następujące etapy:

1.  Określ w czym masz szansę stać się talentem

Absolutnie, absolutnie zachęcam Cię do tego, aby budować swoją pozycję Talentu na tym, co naprawdę jest Twoje.  Mówię o stawaniu się Autentycznym Talentem, gdzie budowanie silnej pozycji zawodowej jest oparte o głębokie poznanie własnych pasji, talentów, wartości, motywatorów. Czyli najpierw poznajesz kim chcesz być, co chcesz robić, angażowanie w jakie zadania da Ci poczucie radości i pasji. Dopiero w drugiej kolejności zastanawiasz się nad tym, jak teraz doprowadzić do tego, aby i inni zobaczyli moją wartość. Abym stał się Talentem nie tylko dla siebie, ale i w oczach innych.

Dlaczego to jest takie ważne? Z dwóch powodów.

Po pierwsze szkoda życia na budowanie silnej pozycji w dziedzinie, która kompletnie nie jest Twoją pasją. Pracowałam z wieloma osobami z wysokich pozycji w firmie (świetnie zarabiających, zdecydowanie postrzeganymi jako talenty w tej organizacji) które w okolicy 40 roku życia odkrywają, że nie czerpią już radości z tego co robią. Kiedy nad tym pracujemy, okazuje się, że przez całe dotychczasowe życie skupiali się na sukcesie, budowaniu pozycji zawodowej, wyścigu z samym sobą, a nigdy nie zastanowili się czy idą w dobrym kierunku. I jak tu zawrócić ze ścieżki pełnej sukcesu gdzie widzisz swoje efekty, sukcesy ale czujesz coraz mniejszą radość? Bardzo trudne wyzwanie, ale wiele z tych osób odnajduje połączenie pasji z sukcesem, które zbudowali. W tym im pomagam.

Dlatego też jak najwcześniej musisz zrozumieć w którą stronę to Ty chcesz podążać (a nie gdzie Ciebie firma będzie pchała tylko i wyłącznie kierując się własymi interesami – bo to tak działa!) i zbudować dla siebie kompas – narzędzie do zarządzania swoimi talentami, abyś świadomie cały czas zarządzał czy zarządzała swoją drogą.

Drugim powodem dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć w którą stronę Ty chcesz podążać, co Tobie daje radość jest to, że prawdopodobnie w tych obszarach masz największe prawdopodobieństwo osiągnięcia największych sukcesów. Jeżeli skupisz się na czymś co uwielbiasz robisz to Ty właśnie masz szansę stać się w tym mistrzem. A mistrz ma szansę stać się Talentem w oczach innych.

 

2. Poznaj jak Twoje talenty mogą przynieść wartość w firmie

Zastanów się, skoro pracujesz na etacie to po coś ktoś Ciebie tam zatrudnił. Są zadania do zrobienia. Są cele do osiągnięcia. Jest firma, która dzięki Twojej pracy chce osiągać jak największe rezultaty. Może to brzmi zbyt brutalnie, ale bardzo ważne jest, abyś zrozumiał po co Cię zatrudniono. Kluczowe pytanie: „W jaki sposób to co robisz ma przynieść lepsze efekty firmie?”. Tak wiele ludzi skupia się po prostu na robieniu swoich zadań. Kompletnie nie rozumiejąc szerszego kontekstu. I dlatego właśnie tylko ci wygrywają, którzy szybką zrozumieją do czego firma zdąża i jak ich talenty mogą pomóc firmie. Jeżeli rozumiesz schemat działania Twojej firmy, jej potrzeby to szybciej wyłapiesz gdzie i jak zaoferujesz swoje talenty. W pracy z ludźmi tutaj też często wykorzystuję narzędzie Kluczowe Interesy Firmy, gdzie pomagam osobie zrozumieć i dotrzeć do informacji odnośnie najważniejszych potrzeb firmy i połączenia tego z talentami osób.

Pomyśl, gdybyś Ty miał czy miała swoją firmę i zatrudniła osobę, która doskonale rozumiałaby do czego Ty dążysz ze swoją firmę, co próbujesz osiągnąć.  Następnie osoba ta proaktywnie przychodziłaby do Ciebie z propozycjami co może zaoferować aby Ciebie wesprzeć w Twoich celach. Co więcej, widziałbyś czy widziałabyś, że to faktycznie daje lepszy efekt dla Twojej firmy. Jak byś odebrał taką osobę? Ile więcej byś jej zapłacił? Co byś powiedział, gdyby przyszła do Ciebie ta osoba mówiąc, że obecne stanowisko już ją trochę nudzi i ma pomysł jak inaczej mogłaby wesprzeć Twoją firmę?

Właśnie tak patrz na siebie i to co Ty masz do zaoferowania Twojej firmie.

Dodam tutaj, że warto się też przyjrzeć temu, czy firma którą obecnie wybrałeś jest Twoim miejscem, najlepszym dopasowaniem do Ciebie. Narzędzie Mapowanie Miejsca Pracy pomaga właśnie w tym, aby określić jaka firma najlepiej będzie pozwalała na wykorzystanie Twoich talentów.

 

3. Poznaj swoich interesariuszy

Pamiętasz ten przykład Jarka, któremu szef nie chciał dać podwyżki, a jak Dyrektor ds. HR i Główny szef się dowiedział o planowanym odejściu Jarka to zaoferowano dużo większą podwyżkę? Nie stałoby się to nigdy, gdyby Jarek nie miał mocnej pozycji zbudowanej też w oczach kluczowych interesariuszy. Nazywam tym określeniem osoby w organizacji, których opinia może mieć bardzo ważnych wpływ na Twoją karierę, na to w którą stronę będziesz zarządzać swoim talentem. Narzędzie Mapa Kluczowych Interesariuszy, którą wykorzystuję w pracy z Talentami to właśnie narzędzie do tego, aby określić z kim należy zbudować realacje i jak to zrobić (bo samo wychodzenie na piwo i nieformalne spotkania nie pomogą. Może i będziesz lepiej znać tą osobę tylko czy pokażesz właśnie te talenty, na których Tobie zależy?)

 

4. Zbuduj strategię zarządzania własnym talentem

Skoro już wiesz

– co stanowi dla Ciebie pasję, w którą stronę chcesz pójść

– wiesz czego potrzebuje firma i jak Twoje talenty w to się wpasowują (i jesteś we właściwym miejscu)

– wiesz kto jest dla Ciebie kluczowym interesariuszem

to jesteś gotowy czy gotowa na zbudowanie swojej Strategii Zarządzania własnym Talentem. Tutaj dokładnie definiujesz jak będziesz zarządzać swoim talentem, a potem mierzysz czy osiągasz to co zaplanowałeś czy zaplanowałaś.

Na koniec opowiem Ci historię.

Monika – super specjalistka w swojej branży. Pracowałyśmy na początku jej kariery nad tym, aby właśnie pomóc jej zarządzić własnymi talentami i w oparciu o nie budować silną pozycję zawodową. Realizacja jej strategii zarządzania własnym talentem wymagała od niej też dużo wysiłku (nie ma nic za darmo, o tym też pamiętaj!). Zdecydowała się na kiluletni pobyt za granicą, aby wzbogadzić swoje doświadczenie. Rodzinę też założyła później, bo chciała mieć czas na poświęcenie się sobie i rozwoju własnych talentów. Ostatnio rozmawiałam z nią. Pracuje w bardzo dobrej firmie od 8 miesięcy. Dostała zaproszenie na uroczyste spotkanie i kolację z okazji 20lecia ich firmy. Uczestniczy w spotkaniu tylko najwyższa kadra zarządzająca z kilku krajów. Ona została zaproszona z ich firmy jako jedna z 3 innych pracowników. I wiecie jak zareagowała? „Kurcze, trochę się tego boję. Bo cały mój zespół to ludzie pracujący dla tej firmy już ponad 10 lat, a ja tutaj nowa, dopiero od kilku miesięcy i to właśnie ja jadę. Jak oni to odbiorą?”

Zanim przeczytasz co jej odpowiedziałam zastanów się sam czy sama, co Ty o tym myślisz?

Moja reakcja była natychmiastowa. „Monika, na swój sukces zapracowałaś sobie całkowicie sama! Twoimi rękami, Twoimi wyrzeczeniami, wieloma trudnymi podróżami, odłożoną rodziną. Nikt z Twoich współpracowników nie mówi 2 językami, nie ma takiego doświadczenia jak Ty. Tego Ci nikt nie dał za darmo! Nie daj sobie odebrać Twoich sukcesów przez ludzi, którzy w tym czasie kiedy Ty świadomie zarządzałaś swoimi talentami, zdecydowali się poddać firmie.  A teraz siedzą i narzekają na firmę czy patrzą krzywym okiem na Twój sukces.”

To bardzo bardzo ważne. Czasem we własnej drodze będziesz samotny czy samotna. Zmierzysz się z frustracją czy agresją ludzi, którzy zdecydowali się na inne podejście do pracy. Nie oceniam dlaczego tak a nie inaczej im się życie potoczyło. Różne mogą być przyczyny dlaczego bardziej świadomie nie zarządzali własnymi talentami. Mówię tylko o tym, abyś Ty, kiedy jesteś na swojej drodze, budujesz silną pozycję Talentu nie dał sobie odebrać swoich sukcesów tylko dlatego, że ludzie wokół nie osiągnęli tego co Ty. W pełni na to zapracowałeś czy zapracowałaś. A szczególnie jest to przypadek kobiet, bo my kobiety bardzo chcemy być lubiane. Nawet za cenę naszego sukcesu.

Pamiętaj, żyjesz tylko raz i przeżyj to życie na 100%. Na mniej nie warto.

Ela Krokosz

Dołącz do nas!

ZOSTAŃ SWOIM NAJLEPSZYM COACHEM

DLA menedżerÓW

Potrzebujesz tego, aby realizować ambitne cele, wykorzystać swój ogromny potencjał i inspirować sobą innych. Nie rozpalisz innych, jeśli sam nie płoniesz.

dla właścicieli firm

Możesz w pełni kreować swoją przyszłość, bo to Ty decydujesz co jest możliwe i co chcesz osiągnąć w swojej firmie. A wiesz, że firmę założyłeś po to, aby sięgnąć po swoje marzenia i niezależność!

Dla specjalistów i ekspertów

Musisz mieć wysoki poziom wewnętrznej motywacji i jak najlepiej korzystać ze swojego potencjału, aby realizować postawione przed Tobą ambitne cele i pracować dla siebie z poczuciem satysfakcji i radości.

Dla każdego człowieka

Aby walczyć o swoje cele, marzenia, o swoje życie i osiągać to wszystko z poczuciem satysfakcji i radości, a nie stresu i frustracji.

Jak działa Program?

TO TWOJA NAJLEPSZA INWESTYCJA

Self Coaching Program to comiesięczny program coachingowy, który prowadzi Cię krok po kroku w osiąganiu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze! Dzięki szkoleniom, sesjom coachingowym i mentoringowym nauczysz się umiejętności i narzędzi coachingowych, które pozwolą Ci zwiększyć Twoje profesjonalne kompetencje oraz zwiększą pewność siebie, co przełoży się także na Twoją większą skuteczność! Będziesz umieć odkrywać swoje blokady wewnętrzne i ustawiać właściwie sposób myślenia gwarantujący Ci wysoką motywację i determinację!

Kto korzysta z Programu?

ZOBACZ OPINIE UCZESTNIKÓW