Dzisiejszy temat jest wyjątkowy, ponieważ będę w nim mówić o marce osobistej – temacie, w którym nie czuję się ekspertem, ale który jest mi bliski. Uznałam, że będzie to stanowić świetną wartość dodaną tego podcastu, również w kontekście mojej misji – pomagania ludziom w życiu prawdziwym i odważnym. A więc odważnie wkraczam w ten temat i postaram się Wam dzisiaj pokazać, jakie kroki prowadzą nas do budowania świadomej i spójnej marki osobistej. 

 

Kim musisz się stać, aby osiągnąć sukces?

W świecie, w którym nie wiadomo, kim należy się stać, aby osiągnąć sukces, poczucie spójności jest bardzo ważne. Podczas mojej pracy z kadrą menadżerską, temat marki osobistej prędzej, czy później się pojawia. Dużo czasu poświęcam na to, aby odkryć wartości, misje i potrzeby, jakimi kieruje się dana osoba. Im większy dysonans, pomiędzy tym, kim musisz się stać i jak musisz się zachowywać, a tym, kim naprawdę chcesz być, tym większa frustracja. Frustracja, która ma swoje źródło w poczuciu, że udajesz kogoś, kim nie jesteś i kim nie chcesz być. 

 

W mojej pracy kładę szczególny nacisk na to, aby chodzić bez masek – mieć swoje zasady, wartości i trzymać się ich. Owszem, to oczywiste, że czasem musimy obrać konkretną formę zarządzania, wejść w jakąś rolę. Natomiast, dla mnie istotne jest, aby to, co mówią o nas inni, było spójne z tym, jak naprawdę chcemy być postrzegani. Jeśli zrozumiemy, dlaczego wykonujemy takie, a nie inne ruchy i dlaczego zachowujemy się w określony sposób, będziemy bliżej siebie, a poczucie frustracji zniknie. 

 

W świecie chaosu i niepewności coraz większej wagi nabiera to, kim naprawdę jest człowiek, którego nazywamy swoim szefem. Zaufanie wobec współpracowników oraz przełożonych to ogromna wartość. Osoby, z którymi na co dzień pracuję, zdają sobie z tego sprawę, i dlatego, prędzej czy później, temat marki osobistej pojawia się w mojej pracy. Dlatego, mimo iż nie jestem specjalistką od budowania marek, zajmę się dzisiaj tym tematem w kontekście bycia sobą i poczucia spójności w świecie zewnętrznym.

 

Na początek warto, abyś wykonał proste ćwiczenie. Poproś kilka osób z Twojego otoczenia o wymienienie 5 najbardziej charakterystycznych cech, które Cię opisują. Porównaj to, co otrzymasz, z tym, kim naprawdę się czujesz, i jak chciałbyś być odbierany w świecie zewnętrznym. To może być świetny początek dla naszych dzisiejszych rozważań. 

Jaka jest moja historia?

Chciałabym pokazać Ci w tym podcaście, jak budować markę osobistą, na własnym przykładzie. Przez ostatnie miesiące pracowałam z cudowną osobą, Jolą, nad komunikacją, strategią i działaniami mojej marki osobistej. Jak wiesz, na co dzień zajmuję się pracą nad rozwojem potencjału ludzi, za pomocą różnych metod. Są to między innymi coaching, szkolenia i działania online. Dzisiaj, na podstawie tego, jak budowałam swoją markę, pokażę Ci co możesz zrobić dla siebie w tym temacie. 

 

Pomysł na podcasty i budowanie własnej marki zrodził się, kiedy przekroczyłam czterdziestkę. Poczułam, że chcę jeszcze bardziej niż do tej pory, dzielić się ze światem tym, co mam w sobie. Zapragnęłam innego podejścia i innego narzędzia. Podcasty, których słuchasz, są właśnie owocem tych przemyśleń i działań. 

 

Jednak wiem, że samo słuchanie, nie jest w stanie wiele zmienić. Dlatego zdecydowałam się stworzyć program coachingowy, skierowany do tysięcy osób, ale nadal skupiony na jednostce. Jest to wspominany już wcześniej przeze mnie Self Coaching Program, o którym więcej przeczytasz tutaj

 

Mam nadzieję, że moja historia i wskazówki, które dla Ciebie przygotowałam, będą pomocne w budowaniu Twojej indywidualnej drogi. Nawet jeśli nie masz własnej firmy i wydaje Ci się, że temat marki osobistej Cię nie dotyczy.

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, budując markę osobistą

Przygotowałam dla Ciebie 7 najważniejszych kroków, które doprowadzą Cię do zbudowania marki osobistej, spójnej z Twoimi wartościami. Zapraszam Cię do przejścia ze mną tej drogi. 

 

1. Nazwij swój obszar

Pierwszą, ogromnie istotną rzeczą, którą musisz zrobić, jest nazwanie obszaru w którym Twoja marka będzie się poruszać. U mnie tą kategorią jest self coaching. Wprowadzam na rynek zupełnie nową jakość coachingu – odwracam rolę coacha w drugą stronę. W swoich działaniach chcę przekazać ludziom, że nie potrzebują zewnętrznego źródła, aby stać się lepszym szefem, pracownikiem, czy po prostu człowiekiem. Pokazuję, że sami dla siebie jesteśmy najlepszym coachem, jeśli wiemy jak to robić. 

 

W jakiej kategorii Ty budujesz swoją markę? W jakim obszarze czujesz się specjalistą? Czy jest to obszar bankowości, HR, może zupełnie inny? Spróbuj to jeszcze bardziej zawęzić – może jest to konkretna branża? Im lepiej określisz to, w jakiej kategorii chcesz budować swoją markę, tym łatwiej będzie Ci, przejść kolejne etapy budowy marki osobistej. 

 

2. Znajdź swój Big Idea

W świecie marketingu mówi się, że “big idea” to myśl przewodnia, za którą pójdą ludzie. Idea, która inspiruje i pcha do działania Twoich odbiorców, klientów czy współpracowników. Aby tak się stało, musisz określić, jaka jest Twoja idea – jasno i klarownie, tak, aby inni Cię zrozumieli. Tylko wtedy, kiedy przekaz będzie zrozumiały, ludzie będą mogli się z nim utożsamić.

 

“Możesz być najlepszym coachem dla samego siebie” – to jest moja osobista misja, moja big idea. To jest to, na czym opieram swoją komunikację wobec świata zewnętrznego i na czym polega sedno mojego pomysłu na markę.  

3. Jakie jest Twoje hasło? 

Hasło jest kolejnym krokiem w definiowaniu marki osobistej. Jedno zdanie, pod którym podpisujesz się obiema rękami. Możesz poszukać Inspiracji w swoich ulubionych cytatach lub w tym, co mówią o Tobie inni. Często radzę to osobom, z którymi pracuję: znajdź cytat, który najlepiej Cię definiuje i oddaje Twoją filozofię życia. To może być świetny początek szukania tego jedynego hasła, które najlepiej odda charakter i ideę Twojej marki osobistej. 

W moim przypadku jest to hasło: Żyj prawdziwie, żyj odważnie. 

4. Znajdź swoje “dlaczego?”

Twoi odbiorcy muszą zrozumieć, co tak naprawdę robisz. Musisz określić, dlaczego akurat Twój pomysł jest tym, który w danej dziedzinie, w danej branży, odniesie najlepszy skutek. 

 

Kiedy odpowiadam sobie na pytanie: Dlaczego? rozwijam to, co określiłam wcześniej w big idea oraz w swoim haśle. Dlaczego self coaching i hasło Żyj prawdziwie, żyj odważnie? Ponieważ głęboko wierzę w to, że życie jest za krótkie, byśmy nie przeżyli go prawdziwie i odważnie. Nie będziemy mieć drugiej szansy. 

 

Najważniejsze, co możemy dla siebie zrobić, to sprawić, abyśmy na końcu życia nie żałowali tego, w jaki sposób je przeżyliśmy. Z doświadczenia wiem, że najlepiej radzą sobie ci, którzy nie poddają się i przezwyciężają wszelkie kłody, które życie rzuca im pod nogi. 

 

Idea coachingu opiera się na tym, że coach jest lustrem, wskazuje różne rozwiązania i perspektywy, ale ostatecznie decyzję podejmujesz samodzielnie. Dlatego właśnie kieruję się ideą self coachingu, bo wierzę, że sami dla siebie jesteśmy w stanie stworzyć najlepsze warunki, aby żyć prawdziwie i odważnie. 

 

A jaka jest Twoja odpowiedź na pytanie: dlaczego? 

 

Ten punkt jest bardzo ważny. Jeśli zrozumiesz, dlaczego budujesz taką markę, a nie inną, będziesz miał szansę dotrzeć ze swoim przekazem do podobnych osób. Nie musisz podobać się wszystkim – ważne, abyś znalazł takich odbiorców, którzy pójdą za Twoją marką, ponieważ będą się zgadzać z jej ideałami. 

 

5. Jaki jest fundament Twoich wartości?

Wartości to słowo klucz, które doprowadzi Cię do tego, jaka ma być Twoja marka. Określ je konkretnie. Moje 4 wartości to:

– Życie na 100% – każdy ma prawo inaczej definiować, czym dla niego jest życie na 100% i staram się to pokazywać w moich działaniach. 

– Profesjonalizm – rzadko kiedy zobaczysz u mnie nieprofesjonalne zachowanie. Cokolwiek robię, staram się robić to na wysokim poziomie.

– Rozwój – niezwykle ważne jest dla mnie, aby rozwijać nie tylko osoby, z którymi pracuję, ale również siebie samą. Dlatego, w moich podcastach usłyszysz czasem, jaką nową książkę przeczytałam, lub na jakiej konferencji byłam. 

– Radość – mam w sobie dużo naturalnego optymizmu. Ważne jest dla mnie, aby w moim skupieniu na profesjonalnym podejściu do pracy, nie stracić go.

 

Zastanów się teraz nad sobą. Czy to, jakimi wartościami się kierujesz, widać na zewnątrz? Czy w pierwszym ćwiczeniu, w którym masz za zadanie zdobyć opinie na Twój temat, te wartości są widoczne? 

Warto dążyć do tego, aby nasze wartości były spójne z tym, w jakim środowisku pracujemy i obracamy się na co dzień. Określ swoje wartości i kieruj się nimi  podczas wyborów – w pracy i w życiu codziennym. Dopasowywanie się do świata zewnętrznego, który jest sprzeczny z tym, jakie wartości wyznajesz, nie jest dobrą drogą. 

 

6. Co Cię wyróżnia?

Jakie wyjątkowe wartości i umiejętności dajesz swoim klientom lub swoim przełożonym? Jest coś, co Cię wyróżnia? Na pewno jest! Określ to, nazwij swoje talenty i przekaż to otoczeniu. Możesz to zrobić już na rozmowie kwalifikacyjnej. 

 

Twoja unikatowa cecha, którą chcesz się dzielić na zewnątrz, może być przepustką do lepszej pracy, lub do zdobycia klientów. Oczywiście musi być to szczere i prawdziwe. Poszukaj tego w sobie. 

 

Jak to wygląda u mnie? Moim wyróżnikiem jest wyjątkowość stylu pracy z drugim człowiekiem. Stawiam na coaching dostępny dla każdego. Dobry coaching ma swoją cenę i nie ma w tym nic dziwnego. Dlatego wychodzę naprzeciw osobom, które potrzebują coachingu, ale być może nie mają w tej chwili w swoim budżecie na to miejsca. Daję wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym każda osoba będzie mogła skorzystać z wiedzy, jaką mam do przekazania. 

 

Drugim elementem wyróżniającym w mojej ofercie Self Coaching Program jest praca jeden na jeden, nagrana i udostępniona wszystkim biorącym udział w  programie. Jest to wyjątkowy sposób na to, aby popatrzeć z boku na proces coachingowy, i sprawdzić, jak by to zadziałało u nas. Uważam, że jest to świetny sposób na skonfrontowanie swoich oczekiwań względem procesu, jakim jest coaching i tego, jak to w rzeczywistości wygląda. Kluczowym aspektem tego sposobu pracy jest utożsamienie się z osobą coachowaną. To wyjątkowa sytuacja i  właśnie to jest tym wyróżnikiem, na który stawiam w mojej marce osobistej. 

7. Jaka jest obietnica Twojej marki?

Nie ma nic gorszego niż obietnice bez pokrycia. Moją obietnicą jest to, że nauczę Cię, jak zostać najlepszym coachem dla samego siebie. Dzięki temu dokonasz zmian w swoim życiu. Dam Ci wszystkie narzędzia, abyś mógł zrobić to samodzielnie. 

 

A co Ty obiecujesz swoją marką, jaka jest Twoja misja i wartości? To bardzo ważna informacja. Dodałabym do tego jeszcze pytanie: Co jesteś w stanie obiecać samemu sobie?

 

Nasza marka czasem buduje się kompletnie nieświadomie. Ludzie mają na nasz temat opinie, na które pracujemy każdym swoim działaniem, lub brakiem działania. To, do czego Cię zachęcam, to świadome budowanie marki osobistej. Jeśli odpowiesz sobie na wszystkie wspomniane dzisiaj przeze mnie pytania, będzie Ci łatwiej wypracować ją wypracować.

 

Mam nadzieję, że dzięki moim dzisiejszym wskazówkom, odnajdziesz swoją Big idea, określisz swoje wartości i złożysz obietnice, dzięki którym Twoja marka osobista stanie się spójna i zgodna z Tobą. 

 

Trzymam za Ciebie kciuki! 

Jeśli masz pomysł, jak mogę sprawić, żeby mój podcast był tym, czego szukasz – daj, proszę znać. Jeżeli jest jakaś ważna tematyka, którą chciałbyś żebym poruszyła napisz do mnie na adres: kontakt@talentdevelopmentinstitute.pl  lub w wiadomości prywatnej na moim fanpage: https://www.facebook.com/coachelakrokosz/ 

Dołącz do nas!

ZOSTAŃ SWOIM NAJLEPSZYM COACHEM

DLA menedżerÓW

Potrzebujesz tego, aby realizować ambitne cele, wykorzystać swój ogromny potencjał i inspirować sobą innych. Nie rozpalisz innych, jeśli sam nie płoniesz.

dla właścicieli firm

Możesz w pełni kreować swoją przyszłość, bo to Ty decydujesz co jest możliwe i co chcesz osiągnąć w swojej firmie. A wiesz, że firmę założyłeś po to, aby sięgnąć po swoje marzenia i niezależność!

Dla specjalistów i ekspertów

Musisz mieć wysoki poziom wewnętrznej motywacji i jak najlepiej korzystać ze swojego potencjału, aby realizować postawione przed Tobą ambitne cele i pracować dla siebie z poczuciem satysfakcji i radości.

Dla każdego człowieka

Aby walczyć o swoje cele, marzenia, o swoje życie i osiągać to wszystko z poczuciem satysfakcji i radości, a nie stresu i frustracji.

Jak działa Program?

TO TWOJA NAJLEPSZA INWESTYCJA

Self Coaching Program to comiesięczny program coachingowy, który prowadzi Cię krok po kroku w osiąganiu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze! Dzięki szkoleniom, sesjom coachingowym i mentoringowym nauczysz się umiejętności i narzędzi coachingowych, które pozwolą Ci zwiększyć Twoje profesjonalne kompetencje oraz zwiększą pewność siebie, co przełoży się także na Twoją większą skuteczność! Będziesz umieć odkrywać swoje blokady wewnętrzne i ustawiać właściwie sposób myślenia gwarantujący Ci wysoką motywację i determinację!

Kto korzysta z Programu?

ZOBACZ OPINIE UCZESTNIKÓW