Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie narzędzie, z którego sama bardzo często korzystam, pracując zarówno z moimi klientami, jak i ze sobą samą. Używam go nie tyle po to, żeby się zainspirować, ale żeby dokonywać istotnych zmian w moich życiu. Wiesz, inspiracja to piękna rzecz, ale od samego zainspirowania nie dokonają się w naszym życiu żadne zmiany, jeśli nie pójdą za tym konkretne działania.

W jednym z ostatnich podcastów, w podcaście #45, mówię o przekonaniach, które mogą Cię blokować na drodze do osiągnięcia tego, na czym Ci zależy. Myślę, że to jedna z najważniejszych rzeczy — wiedzieć, w jakim miejscu w swoim życiu aktualnie się znajdujesz i jak bardzo odbiega ono od tego, gdzie chciałbyś być. Dlatego w nagraniu proszę o to, żebyś dokonał oceny, w skali od 1 do 10, tego, gdzie jesteś w swoim życiu.

Uważam, że jeśli chcemy dokonać zmian w naszym życiu, musimy najpierw dowiedzieć się, jaki jest nasz punkt wyjściowy i co on dokładnie oznacza. Dopiero potem przychodzi czas na ustalenie punktu docelowego.

Często, gdy ludzie pytają mnie, czym się zajmuję, odpowiadam, że pomagam moim klientom uchwycić moment, w którym znajdują się obecnie w swoim życiu. Dopiero potem staram się określić do czego zmierzają i jak wygląda to ich idealne życie, o którym marzą. A na sam koniec towarzyszę im w drodze, którą pokonują, przemieszczając się z punktu obecnego do docelowego.

W dzisiejszym świecie możesz znaleźć w internecie tysiące przepisów na życie. Jednak po ich zastosowaniu okazuje się, że wcale do Ciebie nie pasują. Dlaczego? Bo jesteś kompletnie indywidualną jednostką. Masz zupełnie inne potrzeby i swój własny system wartości.

W metodzie coachingowej jest ważne, że odkrywasz swoje wewnętrzne mechanizmy i zwiększasz samoświadomość, co pomaga Ci wyruszyć w dalszą drogę ze zdecydowanie większą energią. W coachingu chodzi właśnie o to, aby klient sam odnalazł odpowiedzi na te wszystkie pytania, które się pojawiają w jego głowie. O to, żeby odszukał ich w samym sobie.

Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pracując z moimi klientami coachingowo, widzę, że uzyskujemy efekty, których na pewno nie osiągnęlibyśmy za pomocą innych metod. Dlatego, chcę zachęcić Cię do tego, żebyś został coachem dla samego siebie. W końcu nikt inny nie zna Cię lepiej niż Ty sam.

 

Model GROW — na czym polega?

Narzędzie, o którym Ci dzisiaj opowiem jest ogromnie popularne i wykorzystywane, zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Dobrze wykorzystane — staje się esencją autocoachingu.

Twórcą tej metody jest John Whitmore, który nazwał ją „modelem GROW”. Jak wskazuje jej angielska nazwa, metoda ta służy temu, żeby człowiek mógł wzrastać. Na czym dokładnie polega?

To pewnego rodzaju struktura rozmowy coachingowej, którą najlepiej przelać na papier. W tym przelewaniu myśli na papier tkwi jakaś magia, nie sądzisz? Istnieją nawet badania, które udowodniły, że ci, którzy zapisywali swoje cele na papierze, częściej je osiągali niż ci, którzy tego nie robili. Skoro nawet nauka potwierdza tę magię to warto z niej skorzystać.

Jeśli zamiast pisania, wolisz zapisać swoje odpowiedzi na komputerze — to też jest okej. W gruncie rzeczy, ważniejsze od tego, jak to zrobisz, jest sam fakt, że uporządkujesz swój proces myślowy.

Model GROW to akronim, który składa się z czterech podstawowych kroków:

G — jak “goal”, czyli generalny cel

R — jak “reality”, czyli rzeczywistość

O — jak “options”, czyli opcje

W — jak “will”, czyli wola

Pierwszy krok to generalny cel. To moment, w którym ustalasz, co chcesz osiągnąć — w zależności od tego, co w danej chwili jest dla Ciebie najważniejsze. To pomaga ustalić, jakiej dokładnie zmiany chcesz dokonać.

Zdarza się, że mamy tendencję do tego, żeby chcieć iść w różnych kierunkach. Twoją rolą, jako swojego własnego coacha, jest ukonkretnianie, czyli znalezienie odpowiedzi na pytania takie jak: “Co chcę osiągnąć?”, “Czym chciałbym się dzisiaj zająć?” czy “Co chciałbym czuć pod koniec tej sesji?”.

Ważne jest też zrozumienie, dlaczego dany cel jest dla Ciebie tak ważny, poprzez próbę odpowiedzenia sobie na pytania “Czemu chcę to osiągnąć?” i “Co mogę stracić, jeśli tego celu nie zrealizujesz?”.

Pytań jest, oczywiście, o wiele więcej – wszystkie z nich znajdziesz w materiale umieszczonym na końcu tego artykułu.

Kolejny etap to rzeczywistość, czyli przyglądnięcie się temu, co się dzieje teraz. Chodzi o to, żeby zatrzymać się na moment i rozszerzyć swoją świadomość. Kluczowe pytania dotyczą tego, co już jest, a czego brakuje; co już próbowałeś, jeśli chodzi o zmianę danej sytuacji i co działało; kto jeszcze jest w nią zaangażowany i od kogo zależą ostateczne rozwiązania.

To etap, na którym często utykamy. Dlatego zachęcam Cię do tego, żebyś nie skupiał się na nim dłużej niż do 20% czasu trwania całej sesji.

Czwarty krok to opcje, czyli moment, w którym generujesz potencjalne rozwiązania i możliwości różnych rodzajów działań w przyszłości. Pojawia się tu pytanie “Co mógłbym zrobić, żeby przybliżyć się do tego celu?”, a potem mobilizujesz swój mózg do kolejnych odpowiedzi, pytając dalej: “Co jeszcze mógłbym zrobić?”, “Gdybym nie był ograniczony żadnymi środkami, co mógłbym zrobić?” i “Kto mógłby mi pomóc?”.

Klamrą, która domyka cały proces, jest wola. To podjęcie zobowiązania, czyli wyklarowanie konkretnego planu działania. Pomocne są tutaj takie pytania, jak: “Którą z opcji wybieram?” i “Jaki będzie Twój pierwszy krok i kiedy go zrobisz?”.

Kiedy skorzystasz z tych czterech kroków to gwarantuję Ci, że będziesz o wiele dalej na swojej drodze do życia w sposób prawdziwy i odważny.

Zachęcam Cię do tego, żebyś jeszcze w tym tygodniu znalazł godzinę na to, żeby wykorzystać Model GROW w praktyce, w odniesieniu do Twoich celów. Żeby Ci było łatwiej go przetestować, przygotowałam dla Ciebie materiał dodatkowy, który znajdziesz pod tym artykułem.

 

Jeśli masz pomysł, jak mogę sprawić, żeby mój podcast był tym, czego szukasz – daj, proszę znać. Jeżeli jest jakaś ważna tematyka, którą chciałbyś żebym poruszyła napisz do mnie na adres: kontakt@talentdevelopmentinstitute.pl  lub w wiadomości prywatnej na moim fanpage: https://www.facebook.com/coachelakrokosz/ 

 

Linki:

Dołącz do nas!

ZOSTAŃ SWOIM NAJLEPSZYM COACHEM

DLA menedżerÓW

Potrzebujesz tego, aby realizować ambitne cele, wykorzystać swój ogromny potencjał i inspirować sobą innych. Nie rozpalisz innych, jeśli sam nie płoniesz.

dla właścicieli firm

Możesz w pełni kreować swoją przyszłość, bo to Ty decydujesz co jest możliwe i co chcesz osiągnąć w swojej firmie. A wiesz, że firmę założyłeś po to, aby sięgnąć po swoje marzenia i niezależność!

Dla specjalistów i ekspertów

Musisz mieć wysoki poziom wewnętrznej motywacji i jak najlepiej korzystać ze swojego potencjału, aby realizować postawione przed Tobą ambitne cele i pracować dla siebie z poczuciem satysfakcji i radości.

Dla każdego człowieka

Aby walczyć o swoje cele, marzenia, o swoje życie i osiągać to wszystko z poczuciem satysfakcji i radości, a nie stresu i frustracji.

Jak działa Program?

TO TWOJA NAJLEPSZA INWESTYCJA

Self Coaching Program to comiesięczny program coachingowy, który prowadzi Cię krok po kroku w osiąganiu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze! Dzięki szkoleniom, sesjom coachingowym i mentoringowym nauczysz się umiejętności i narzędzi coachingowych, które pozwolą Ci zwiększyć Twoje profesjonalne kompetencje oraz zwiększą pewność siebie, co przełoży się także na Twoją większą skuteczność! Będziesz umieć odkrywać swoje blokady wewnętrzne i ustawiać właściwie sposób myślenia gwarantujący Ci wysoką motywację i determinację!

Kto korzysta z Programu?

ZOBACZ OPINIE UCZESTNIKÓW