Jeśli wiernie słuchasz moich podcastów to wiesz, że moją tradycją co dziesiąty podcast jest wybór z grona wszystkich nagranych do tej pory podcastów pięciu, które szczególnie mocno chcę Ci polecić. Idea tego rankingu wiąże się mocno z tym, że zauważyłam ciekawą rzecz.

Bardzo często w życiu jest tak, że pędzimy ciągle przed siebie i tak mocno jesteśmy skupieni na przyszłości, że zapominamy o tym, co cudownego stworzyliśmy już do tej pory. I nie chodzi tutaj tylko o to, żeby się poklepać po ramieniu i docenić za to, jakie fajne rzeczy robimy.

Szczerze wierzę w to, że gdybyśmy częściej się w naszym życiu zatrzymywali i znajdywali chwilę na podsumowanie ważnych dla nas lekcji, jakie wyciągamy, to bylibyśmy dużo dalej. Bo największe lekcje płyną z tego, co nam się przytrafia, a nie z planowania tego, co chcemy osiągnąć.

Bardzo mocno zachęcam Cię do tego, żeby co najmniej raz na miesiąc zatrzymać się, chociaż na godzinę, i zadać sobie trzy, podstawowe pytania:

Po pierwsze: “Z czego naprawdę jestem zadowolony, jeśli chodzi o ostatni miesiąc (w kontekście moich planów)?”

Po drugie: “Co mi nie wyszło?” Wiem, że ludzie często mówią, żeby nie analizować negatywnych sytuacji, które nas spotykają. Jednak myślę, że to nasza pułapka.

Jeśli nie analizujemy tego, co nam nie wyszło, to skąd mamy wiedzieć co innego powinniśmy zrobić, żeby tym razem wyszło? Jeśli powtarzamy cały czas dokładnie to samo i tak samo, to nie dziwmy się, że osiągamy nieustannie takie same wyniki. Dlatego dobrze jest regularnie tworzyć listę swoich porażek z ostatniego miesiąca.

Ostatnie, trzecie pytanie, które jest tak naprawdę podsumowaniem dwóch poprzednich, brzmi: “Jaką najważniejszą lekcję zabieram ze sobą?”.

To coś, co jest najistotniejsze. Jeżeli w pewnym momencie przestaniesz się rozwijać i patrzeć na życie jak na lekcje to staniesz w miejscu. Bardzo Ci życzę tego, żeby to właśnie Twoje życie stanowiło dla Ciebie największą lekcję i najciekawszy materiał rozwojowy.

Pamiętam przykład osoby, z którą pracowałam w ramach kursu “Odkryj, co chcesz robić w życiu i zbuduj swój plan”. Stworzyła przepiękny pomysł na siebie, budując go na tym, co jest jej pasją.

Patrząc na to, w jakim momencie wtedy się znajdowała, to była rzeczywiście ogromna rewolucja w jej życiu. Jedyne, czego bardzo żałowałam to to, że program się kończy i do tego, że kończy się jedynie na etapie planu. Wiele osób, nawet jeśli stworzy ten plan, wykłada się potem na etapie jego realizacji. Bardzo żałowałam, że nie miałam produktu, w ramach którego mogłam ją wspierać na tamtym etapie.

Podczas drugiej sesji coachingowej w ramach kursu, spotkałyśmy się dwa miesiące po tym, jak stworzyła plan. I muszę Ci powiedzieć szczerze, że byłam załamana, gdy usłyszałam, że zamiast wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać, zapisała się na kolejny kurs.

Wiedziałam, że ten kolejny kurs to praca nad tym, jak oddalić dyskomfort, który jest związany po prostu z zakasaniem rękawów i realizacją tego, co sobie założyła.

Wtedy pomyślałam sobie, że tak wiele z nas woli uczyć się z kolejnych kursów, książek, podcastów… zamiast uczyć się z życia. To wszystko jest tylko dodatkiem.

Nawet, gdy pracuję z organizacjami, stosuję zasadę 70-20-10. Oznacza ona, że cokolwiek chcesz w sobie rozwinąć, np. naukę lepszej komunikacji, to tylko 10% tej nauki będzie pochodzić z kursu, czy szkolenia, w którym weźmiesz udział.

Kolejne 20% będzie pochodziło z pomocy, jaką otrzymasz od innych. Ktoś inny Cię poobserwuje i da Ci jakąś wskazówkę lub informację zwrotną odnośnie tego, jak Ci idzie.

Natomiast aż 70% czasu będzie pochodzić z życia. Z praktycznego stosowania tego, co się uczysz. I tylko w momencie zachowania takich proporcji naukę można nazwać “efektywną”.

Dlatego bardzo się cieszę, że od późnej jesieni ruszamy z Self Coaching Program, który wypełni tę lukę pomiędzy teorią a praktyką. Uważam, że bez systematycznej pracy nad sobą, jest nam dużo trudniej osiągnąć to, na czym nam zależy – i stąd pomysł na program łączący pracę indywidualną z pracą grupową.

Do tego podcastu przygotowałam dla Ciebie materiał dodatkowy do miesięcznej pracy w ramach self coachingu. Znajdziesz go pod tym artykułem.

A przechodząc do podsumowania i mojego subiektywnego rankingu, od końca:

 

Podcast #48

To jeden z ostatnich podcastów, którego musisz posłuchać, jeśli jeszcze tego do tej pory nie zrobiłeś. To podcast, który pokaże Ci, jak zmienić swoją przeszłość. Daje nadzieję na to, że możemy coś zmienić, nawet jeśli nie mamy wpływu na to, co się nam wydarzyło. Na to, w jakim domu dorośliśmy i jakie rzeczy nam się wydarzyły w przeszłości.

Dlatego, że mamy ogromny wpływ na to, jak zarządzać tą przeszłością. Można powiedzieć po prostu “Było, co było”. Jednak w naszym psychologicznym rozumowaniu nie ma czegoś takiego. Niestety, to co wydarzyło się w naszej przeszłości, w ogromnej mierze wpływa na to, co wydarza się dzisiaj. Na to, czego się podejmiemy, a czego się nie podejmiemy. Na to, na co się odważymy, a czego będziemy się bać. I kluczem do sukcesu jest nauczenie się, jak tym zarządzać tak, aby nas wspierało zamiast zatrzymywać na drodze do realizacji naszych marzeń.

 

Podcast #43

Jedna z moich słuchaczek napisała mi, że już kilka razy bezskutecznie podchodziła do wysłuchania tego podcastu. Długo nie mogła się do niego przekonać, ale po tym, jak już się jej to udało, stwierdziła, że podpisuje się pod jego ideą obydwiema rękoma.

Ten wywiad to podcast, w którym mówię o tym, że Wy sami dla siebie powinniście być wyjątkową osobą. Jego głównym założeniem było ćwiczenie, które często przeprowadzam na swoich szkoleniach. Polega ono na tym, że trzeba poszukać w swojej głowie jakiejś inspirującej nas osoby, z którą chętnie spędzilibyśmy wieczór na długiej rozmowie. Potem proszę, żeby uczestnicy chodzili po sali i wymieniali się informacją, z kim chcieliby się spotkać.

A na sam koniec proszę ich o zastanowienie się, czy nie chcieliby zjeść tej kolacji sami ze sobą i czy są dla samych siebie kimś wyjątkowym. To jedno z pytań, które warto sobie zadać, żeby lepiej siebie zrozumieć i… zainspirować siebie samym sobą.

 

Podcast #38

Co to znaczy “Żyć na 100%”? Jak wiesz, seria moich podcastów nosi tytuł “Żyj prawdziwie, żyj odważnie”.

Nigdy nie chciałabym, żeby zostało to zinterpretowane w duchu ideologii “Żyj bez ograniczeń! Jesteś zwycięzcą!” Uważam, że to nic innego, jak rozbudzanie w ludziach złudnej nadziei i zachęcanie do życia według cudzych standardów. To motywowanie do podążania ścieżką, która należy do kogoś innego.

Tym podcastem chciałam Wam pokazać, o co w ogóle chodzi w tej całej mojej misji. Polecam Ci go, bo dzięki niemu zrozumiesz, jak znaleźć swoją wersję życia na 100%.

 

Podcast #22

To był podcast, który odbył się w ramach konferencji online “Jak zarządzać własnym talentem?” Składała się na nią cała seria wywiadów z bardzo ciekawymi osobami. Wybrałam akurat ten podcast, bo jest to wywiad z Sharne van der Burgh, charyzmatyczną Angielką, która ma w sobie ogromnie dużo odwagi do bycia sobą.

To osoba, z którą pracowałam przy kilku projektach, podczas których zafascynowała mnie swoim podejściem do innych. Podczas naszego spotkania, zadałam jej pytanie, które brzmiało: Co, Twoim zdaniem, powstrzymuje nas, Polaków, przed osiąganiem tego, na czym nam zależy?

Sharne od kilku lat mieszka w Polsce, więc ma bardzo ciekawy punkt do porównywania tego, jak funkcjonujemy my, jako Polacy, i jak funkcjonują Anglicy pod kątem blokad. To ciekawa perspektywa kogoś spoza naszej kultury, kto jest w stanie popatrzeć na nas trochę inaczej.

Jednym z ważnych aspektów, na który zwróciła uwagę, był nasz brak pewności siebie. Sharne powiedziała, że gdybyśmy my, jako Polacy, mieli tyle pewności siebie, co mają np. Brytyjczycy to bylibyśmy już z trzy lata świetlne do przodu. I ja całkowicie się z nią zgadzam.

Gdy pracowałam w Irlandii byłam jedyną Polką w dziale Learning & Development. Naprawdę muszę przyznać, że pracowałam pięć razy ciężej niż ludzie, którzy mnie otaczali. Robiłam tak dopóki zrozumiałam, że nie trzeba pracować w takim tempie.

Uświadomiła mi to sytuacja, w której przyjechały do nas na wizytę dwie osoby z Polski, także  z działu rozwoju ludzi w banku. Zostałam wytypowana jako ta osoba, która przedstawi nasz dział learning & development. Przy kolejnej osobie, którą przedstawiałam, jedna z tych osób z Polski powiedziała: Ojej, Ty mi przedstawiasz już piątą osobę, która zajmuje się czymś innym, a ja myślę, że to wszystko, co robi te 5 osób, muszę w pracy robić sama.

Z drugiej strony, dzięki temu tempu i ciężkiej pracy, jesteśmy w stanie naprawdę wiele się nauczyć. I to ma ogromną wartość. Gdybyśmy jeszcze dodali do tego pewność siebie, tak jak sugerowała Sharne, to bylibyśmy naprawdę dużo dalej.

 

Podcast #19

To wywiad z osobą, która bardzo mnie zainspirowała. Ninę spotkałam na szkoleniu, na Majorce, gdy zaczynała tworzyć swój biznes online. Jest dietetykiem i jednocześnie mamą trójki dzieci. Gdy ją poznałam, miała już sporo sukcesów na swoim koncie, a mimo to była pełna skromności i pokory. Dlatego pomyślałam, że może być bardzo ciekawym przykładem na to, jak pogodzić życie zawodowe z macierzyństwem.

Znam bardzo wiele kobiet, które posiadaniem dzieci usprawiedliwiają to, że wiele rzeczy w życiu nie robią. I, o ile jest to świadoma decyzja o poświęceniu się życiu rodzinnemu, to absolutnie to cenię. Natomiast całkiem inaczej patrzę na to, gdy ktoś mówi: Mogłabym tyle osiągnąć… ale wiesz, mam dzieci. Nie mogę.

Nina jest przykładem osoby, która nie bierze udziału w wyścigu szczurów, ale realizuje swój cel w zgodzie z byciem mamą. Rzuciła etat w korporacji, bo chciała połączyć styl zawodowy z dziećmi. Podczas podcastu zadałam jej kluczowe pytanie, dotyczące tego, czy udało się jej już osiągnąć zarobki o wysokości takiej, jak na etacie. I o tym też opowiada w podcaście. Zachęcam Cię do wysłuchania tego podcastu i zainspirowania się nim.

Ostatnio sporo z Was pytało o to, czy mogę częściej zapraszać inspirujące osoby do podcastów. Dlatego postanowiłam, że w najbliższym czasie co drugi podcast będzie pojawiał się wywiad z wybraną, zaproszoną przeze mnie osobą.

 

To było moje podsumowanie 5 podcastów z serii 49. Gorąco zapraszam Cię do posłuchania każdego z nich.

Pamiętaj też o swoim podsumowaniu miesiąca i pamiętaj, że pod artykułem znajdziesz dodatkowy materiał, który Ci w tym pomoże. Jedno z narzędzi self-coachingu, do którego już późną jesienią uruchamiamy Self Coaching Program.

Samo inspirowanie się nie dokona zmian w Twoim życiu dopóki nie zaczniesz nad sobą pracować. Jeśli masz ochotę wejść głębiej i zacząć to wdrażać, skorzystaj śmiało.

 

Jeśli masz pomysł, jak mogę sprawić, żeby mój podcast był tym, czego szukasz – daj, proszę znać. Jeżeli jest jakaś ważna tematyka, którą chciałbyś żebym poruszyła napisz do mnie na adres: kontakt@talentdevelopmentinstitute.pl  lub w wiadomości prywatnej na moim fanpage: https://www.facebook.com/coachelakrokosz/ 

Dołącz do nas!

ZOSTAŃ SWOIM NAJLEPSZYM COACHEM

DLA menedżerÓW

Potrzebujesz tego, aby realizować ambitne cele, wykorzystać swój ogromny potencjał i inspirować sobą innych. Nie rozpalisz innych, jeśli sam nie płoniesz.

dla właścicieli firm

Możesz w pełni kreować swoją przyszłość, bo to Ty decydujesz co jest możliwe i co chcesz osiągnąć w swojej firmie. A wiesz, że firmę założyłeś po to, aby sięgnąć po swoje marzenia i niezależność!

Dla specjalistów i ekspertów

Musisz mieć wysoki poziom wewnętrznej motywacji i jak najlepiej korzystać ze swojego potencjału, aby realizować postawione przed Tobą ambitne cele i pracować dla siebie z poczuciem satysfakcji i radości.

Dla każdego człowieka

Aby walczyć o swoje cele, marzenia, o swoje życie i osiągać to wszystko z poczuciem satysfakcji i radości, a nie stresu i frustracji.

Jak działa Program?

TO TWOJA NAJLEPSZA INWESTYCJA

Self Coaching Program to comiesięczny program coachingowy, który prowadzi Cię krok po kroku w osiąganiu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze! Dzięki szkoleniom, sesjom coachingowym i mentoringowym nauczysz się umiejętności i narzędzi coachingowych, które pozwolą Ci zwiększyć Twoje profesjonalne kompetencje oraz zwiększą pewność siebie, co przełoży się także na Twoją większą skuteczność! Będziesz umieć odkrywać swoje blokady wewnętrzne i ustawiać właściwie sposób myślenia gwarantujący Ci wysoką motywację i determinację!

Kto korzysta z Programu?

ZOBACZ OPINIE UCZESTNIKÓW