W tym odcinku będę mówić o oszustach. Może się okazać, że Ty też jesteś oszustem.. albo nim bywasz! Oszustwo, o którym chcę Ci dzisiaj opowiedzieć to jedna z rzeczy, z którą musisz się zmierzyć, żeby Twoja droga do prawdziwego i odważnego życia była prostsza.

Inspiracją do nagrania dzisiejszego odcinka podcastu była historia mojej przyjaciółki, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, która kilka miesięcy temu zmieniła pracę i przeszła do dużej, rozpoznawalnej organizacji. Podczas pierwszych dni treningu, wdrażającego ją w nowe obowiązki, usłyszała, że może zdarzyć się tak, że doświadczy czegoś, co nazywa się “Imposter syndrome” czyli “Syndromu oszusta”.

Na czym on polega? To psychologiczne zjawisko, które sprawia, że nie wierzysz w siebie, nawet, jeśli wszyscy wokół zapewniają Cię o tym, że doskonale sobie z czymś radzisz. Pomimo niezaprzeczalnych faktów, że naprawdę jesteś ekspertem w danej dziedzinie, i tak pojawia się w Twojej głowie myśli takie jak: Czy wszyscy wokół za moment nie odkryją tego, że uważają mnie za lepszego niż jestem naprawdę? lub Może ja na to wszystko nie zasługuję? Te myśli sprawiają, że wydaje Ci się, że opinia innych na Twój temat jest zafałszowana i zbudowana na podstawie nieprawdziwych przesłanek.

Termin “Syndrom oszusta” został po raz pierwszy użyty w opisie badań przeprowadzonych na kobietach, które zajmowały najwyższe stanowiska w firmach. Odkryto, że wykształcone, zdolne i podziwiane przez innych kobiety nie wierzą, że to, co osiągnęły jest ich udziałem.

Dużo częściej tłumaczyły swoje sukcesy tym, że po prostu “im się udało”. Były przekonane, że wynika to bezpośrednio z ich braku pewności siebie i niskiej samooceny. Jednak, jak pokazują badania, to zjawisko może też dotyczyć osób, które na co dzień nie mają problemów z pewnością siebie i sporo już w życiu osiągnęły.

Gdy jesteśmy postawieni w nowej roli, nigdy nie wiemy, na ile nasze dotychczasowe doświadczenie i wiedza wystarczą, żeby się w niej sprawdzić.

Jednym z bardziej znanych przykładów jest Jodie Foster, która po otrzymaniu Oscara przyznała się do tego,  że czuła, że na niego nie zasługuje. Gdy trzymała go w ręce, towarzyszył jej strach, że zaraz ktoś wejdzie na scenę i powie: Przepraszam bardzo, to pomyłka! Ten Oscar miał być przyznany Meryl Streep!

 

Jak sobie radzić z Syndromem Oszusta? Trzy proste strategie

Przede wszystkim, ważne jest to, żeby wyłapać myśli, które blokują Twoją skuteczność i radość tego, co osiągnąłeś. Pierwszym krokiem jest więc budowanie samoświadomości. Obserwowanie swoich emocji i schematów myślowych, które je wywołują.  Drugim – zrozumienie, że tego typu myśli pojawiają się u 70% społeczeństwa i że nie jesteś odosobnionym przypadkiem. W kolejnym kroku czas przejść do działania czyli ustalenia konkretnego planu. Do wyboru masz jedną z trzech strategii:

 

  1. Kierowanie światła latarki na zewnątrz

Zamiast pogrążać się w negatywnym myśleniu, otwórz się na innych. Zapytaj osoby z Twojego najbliższego otoczenia co myślą na temat, który Cię nurtuje. Możesz zapytać, na przykład: Jak sądzisz, w skali od 1 do 10, na ile spełniam się w nowej roli? Obserwuj fakty i szukaj dowodów na to, jak jest w rzeczywistości, a nie tylko w Twojej głowie.

 

  1. Poszukaj bliskiego wsparcia

Znajdź kogoś, komu ufasz na tyle, żeby w trudnym momencie powiedzieć Słuchaj, to znowu się dzieje. Jej rolą będzie przypomnienie Ci wszystkich sytuacji i faktów, które będą dowodem na to, że jesteś ekspertem w tym, czego się obawiasz.

 

  1. Lista sukcesów i porażek  

Sporządzenie listy sukcesów przydaje się w sytuacji, gdy dopadają Cię wątpliwości. Pamięć bywa ulotna, a wystarczy jedno zerknięcie, aby przypomnieć sobie, ile już w życiu osiągnąłeś.

O ile robienie listy sukcesów wydaje się oczywiste, o tyle listy porażek  – niekoniecznie. Po co ją sporządzić? Przede wszystkim po to, żeby ujrzeć raz jeszcze lekcje, które z nich wyciągnąłeś i nową wartość, która dzięki nim pojawiła się w Twoim życiu. Co dzięki temu zyskałeś? W czym pomogły Ci Twoje porażki?

 

Linki: 

Jeśli masz pomysł, jak mogę sprawić, żeby mój podcast był tym, czego szukasz – daj, proszę znać. Jeżeli jest jakaś ważna tematyka, którą chciałbyś żebym poruszyła napisz do mnie na adres: kontakt@talentdevelopmentinstitute.pl  lub w wiadomości prywatnej na moim fanpage: https://www.facebook.com/coachelakrokosz/ 

Dołącz do nas!

ZOSTAŃ SWOIM NAJLEPSZYM COACHEM

DLA menedżerÓW

Potrzebujesz tego, aby realizować ambitne cele, wykorzystać swój ogromny potencjał i inspirować sobą innych. Nie rozpalisz innych, jeśli sam nie płoniesz.

dla właścicieli firm

Możesz w pełni kreować swoją przyszłość, bo to Ty decydujesz co jest możliwe i co chcesz osiągnąć w swojej firmie. A wiesz, że firmę założyłeś po to, aby sięgnąć po swoje marzenia i niezależność!

Dla specjalistów i ekspertów

Musisz mieć wysoki poziom wewnętrznej motywacji i jak najlepiej korzystać ze swojego potencjału, aby realizować postawione przed Tobą ambitne cele i pracować dla siebie z poczuciem satysfakcji i radości.

Dla każdego człowieka

Aby walczyć o swoje cele, marzenia, o swoje życie i osiągać to wszystko z poczuciem satysfakcji i radości, a nie stresu i frustracji.

Jak działa Program?

TO TWOJA NAJLEPSZA INWESTYCJA

Self Coaching Program to comiesięczny program coachingowy, który prowadzi Cię krok po kroku w osiąganiu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze! Dzięki szkoleniom, sesjom coachingowym i mentoringowym nauczysz się umiejętności i narzędzi coachingowych, które pozwolą Ci zwiększyć Twoje profesjonalne kompetencje oraz zwiększą pewność siebie, co przełoży się także na Twoją większą skuteczność! Będziesz umieć odkrywać swoje blokady wewnętrzne i ustawiać właściwie sposób myślenia gwarantujący Ci wysoką motywację i determinację!

Kto korzysta z Programu?

ZOBACZ OPINIE UCZESTNIKÓW